Pomôžte

Symptómy

Sclerosis multiplex (SM) alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je porucha centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého organizmu a zabezpečujú jeho správne fungovanie, sú obalené ochranným plášťom – myelínom. V súčasnosti sa predpokladá, že SM je autoimunitné ochorenie, ktoré spočíva práve v tom, že telo myelín mylne považuje za svojho nepriateľa. Prostredníctvom imunitného systému tak napáda samé seba, čím vznikajú tzv. demyelinizačné lézie a dochádza k poškodeniu prevodu nervových signálov. Symptómy sa líšia v závislosti od miesta vzniku týchto poškodení.

Prvé príznaky sa väčšinou objavujú medzi 20. a 40. rokom života a často sú považované za nepodstatné a prechodné. Patria k nim poruchy zraku, výslovnosti a zmyslového vnímania, problémy s chôdzou, rovnováhou a koordináciou pohybov, ťažkosti pri močení, bolesti, závraty, či ochrnutie tvárového nervu. K symptómom SM patrí tiež výrazná únava, poruchy pamäte, koncentrácie a emočná labilita.

Aj keď priebeh ochorenia je individuálny, existujú symptómy, podľa ktorých sa dá do istej miery predvídať. SM sa na základe nich delí do štyroch skupín. Najrozšírenejšia, tzv. relaps-remitujúca forma sa prejavuje náhlymi atakmi, ktoré po čase úplne alebo čiastočne vymiznú. U ľudí s primárne a sekundárne progresívnou formou SM prichádza v priebehu ochorenia k výrazne prudšiemu zhoršeniu. Pre štvrtú, benígnu formu SM, sú naopak typické ojedinelé a pomerne zriedkavé ataky.

Kým u niektorých sú teda prejavy minimálne, u iných sa rýchlo stupňujú a vedú až k úplnej nevládnosti. Väčšina ľudí postihnutých týmto nevyspytateľným ochorením sa však nachádza niekde uprostred.