Pomôžte

Ochorenie

Sclerosis multiplex (SM) alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je zákerná porucha centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého organizmu a zabezpečujú jeho správne fungovanie, sú obalené ochranným plášťom – myelínom. V súčasnosti sa predpokladá, že sclerosis multiplex je autoimunitné ochorenie, ktoré spočíva práve v tom, že telo myelín mylne považuje za svojho nepriateľa. Prostredníctvom imunitného systému tak napáda samé seba, čím vznikajú tzv. demyelinizačné lézie a dochádza k poškodeniu prevodu nervových signálov. Výsledkom je nepredvídateľné ochorenie mnohých tvári s výrazným dopadom na fyzický, emocionálny aj finančný stav pacienta.

Výskum možností liečby pokračuje, no sclerosis multiplex sa, bohužiaľ, dodnes nedá vyliečiť. Napriek tomu sa dá liečiť. Život s týmto ochorením nie je jednoduchý, no tiež môže byť šťastný.

Odhaduje sa, že na Slovensku žije až 8 tisíc ľudí so sclerosis multiplex. Mnohí z nich však ani netušia, že sa boria s príznakmi tejto choroby. Ďalší sú možno diagnostikovaní, no nevedia, že existuje možnosť liečby.

Združenie sclerosis multiplex Nádej je tu pre všetkých. Našim cieľom je pomôcť a podať pomocnú ruku. Sme pripravení vypočuť si Vás, poradiť, poskytnúť informácie a podporu. Organizujeme vzdelávacie akcie, prednášky a semináre, rekondičné a ozdravné pobyty. Sme tu na to, aby ste v tom neboli sami. Sme tu pre Vás.