Pomôžte

Pomocné vitamíny a iné

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 172 )
  • Autor
    Príspevky
  • #457
    jareš
    Účastník (Participant)

    má niekto z vás názor na to, čo je dobré brať a prečo ako pomocné vitamíny pri našej chorobe ?

    #960
    Jana
    Účastník (Participant)

    Ahojte, pripajam sa k polozenej otazke, velmi ma to zaujima.
    Co kto uzivate, s cim si pomahate, s cim mate pozitivne alebo naopak negativne skusenosti. Ja sa ako zaciatocnicka snazim prekusat cez to velke mnozstvo info o vyzivovych doplnkoch, tak by ma vase nazory velmi zaujimali.
    Par ludi, som uz „vysetrila“, nieco poprecitavala a v sucasnosti sa priebezne dopujem vitaminom C (1000), vitaminom E (600), koenzym Q10 (30mg), 3-omega (1000mg), zinok, a sumive magnezium a kalcium. Neberiem to vsetko naraz, skorej polovicu jeden den a na druhy den zasa druhu polovicu. No a mam v plane zadovazit si este nejake B-cka. Len este neviem ake. (Vraj od b-komplexu sa dost pribera?!?!) Tak co, ako ste na tom Vy? Dopujete sa alebo to nechavate na prirodu?
    J.

    #963
    leteku
    Účastník (Participant)

    Ahojky, tak presúvame debatu. No ja si tú B12 dávam v tabletkách. Čítala som, že je to najmenej účinné ale mne to pomáha, je možné že v tom hrá rolu psychika (ja tomu proste verím). No a dobrá forma Béčka je pivo – ale len s mierou, no a kvasnice ale tie ja zase nemusím.
    Tie klíčky si kupujem, predávajú ich od výmyslu sveta, či už čerstvé alebo sušené. Keď si na to človek zvykne tak je to aj chutné. Tie čerstvé sa odporúčajú tepelne upraviť ale len minimálne. Ja ich vkladám do vriacej vody asi na 30 sekúnd. A ešte som zabudla, začala som jesť ryby čo som kedysi nemusela. Manžel ma prehovára na pečienku ale to ma bude asi ešte dlho prehovárať ale možno sa mu to podarí. Tak zatiaľ páčik, idem variť nie veľmi výživný obed ale strašne sa mi nechce.

    #964
    Jana
    Účastník (Participant)

    No pivo nikdy nebolo mojou srdcovou zalezitostou :-) Takze mi asi tiez zostavaju len tie synteticke pripravky. Tie ryby mam ako predsavzatie aj ja, ale prepracovavam sa k tomu velmi velmi pomaly, ja mam voci nim taku trochu smiesnu fobiu kvoli kostiam, som si ista, ze sa raz nejakou zadrhnem :-D

    Este by ma zaujimal nazor Vas vsetkych na to, comu povedat radikalne NIE. Jasne, vsade sa opakuje, ze nefajcit a alkohol velmi mierne. A co dalej, co napr. take bylinky? Echinaceu tiez nie a co este? Mate nieco odpozorovane?

    #965
    leteku
    Účastník (Participant)

    No Janka tak ja som počas mojej SMky fajčila štyri roky, pred tým to nerátam chodili sme dosť často do podnikov (študentský život) a celý čas mi nič nebolo. Potom som začala žiť zdravo, prestala som fajčiť (plánované tehotenstvo), piť jesť nezdravé veci a bum. Ja viem, že to s tým nesúvisí len sa vždy nad tým pousmejeme s mojím mužíčkom. A čomu povedať radikálne NIE to naozaj netuším. Ja jem takmer všetko (čo ľúbim) a robím to čo sa mi zažiada. Ono je asi potrebné robiť všetko s mierou. A teraz ma napadlo čomu asi dám Stopku (ale nesúvisí to s vitamínmi) ak raz budem mať druhé bábo tak určite nebudem dojčiť tak dlho ako som to robila pri mojej prvej princeznej. A už ma fakt nič nenapadá. Tak zatiaľ.

    #971
    Jana
    Účastník (Participant)

    Vidis, ma k prestaniu s fajcenim „dotlacila“ az SM-ka. No, aspon na nieco to bolo dobre… ;-) Ale teraz sa z toho teskam a mangel este viac :-)
    Suhlasim s Tebou, ze co sa tyka stravy a tak, nie je dobre robit nejake nahle radikalne opatrenia. Ja som vzdy mala sklony skor k zdravsej strave, najma preto ze mi to aj viac chuti, takze rezne u mna nikdy nehrali prim… Ale zasa na druhej strane som dost maskrtna, ale ved ked tych poteseni je na svete tak malo… :-)))))

    #973
    leteku
    Účastník (Participant)

    No tak to som ja oveľa slabšia povaha. Mňa SMka prestať fajčiť nedonútila. Vždy som hovorila, že to dokážem urobiť až kvôli bábu. A naozaj prestala som v momente keď sme si povedali,že ideme do toho a nielen ja ale aj môj manžel prestal – a sme z toho veľmi šťastní. A keď mám povedať pravdu ja si pochutnám aj na tých rezníkoch, hlavne keď ich urobí môj otec. Jóoj a maškrtenie to je moje, len sa musím krotiť aby ma malá nevidela lebo by chcela aj ona no a pri nej sa snažím o zdravú stravu, aj keď nie vždy mi to vychádza. Pá

    #976
    Jana
    Účastník (Participant)

    No o tej sile povahy radšej pomlčím, mne to prestávanie trvalo pol roka :-( Ale hlavne, že sa podarilo, teda dúfam, nechcem to zakríknuť…
    Čo sa týka maškrtenia a „zdravej“ stravy, čaká nás ťažká skúška už za niečo vyše mesiaca… Nech žijú Vianoce, sviatok obžerstva!!!
    No radšej skončím, lebo sa to tu zmení skôr na propagáciu nezdravej výživy ;-)
    Pa, J.

    #977
    Slayer
    Účastník (Participant)

    Ahojte, ja uzivam Streasse, to je komplex B – vitaminov, zinok, ecko a ceceko. Potom vitamin D v kvapkach, ten povazujem za najdolezitejsi pre sklerotikov spomedzi vitaminov, hlavne v zimnych mesiacoch. No a zakoncujem to selenom.

    #1041
    jareš
    Účastník (Participant)

    celkom mám z toho zmätok, a to už užívam vitamíny celkom dlho…vlastne sú to dva roky (necelé).
    Ale dnes som si uvedomila, že vlastne tie naše imunomodulačné lieky potláčajú imunitnú reakciu organizmu, pri zápale, aby nerobila imunita len zbytočnú škodu.

    No a vitamíny sa berú väčšinou kôli zvýšeniu imunity.
    Brala som denne 1000-ku C-ko (s dlhotrvajúcim účinkom), E (400), Omega 3, Q10.

    Brala som aj iné minulý rok, keď mi choroba prepukla…ale postupne som znižovala objem vitamínov, ktoré som brala.
    Pamätám si, že som začínala Wobenzymom. Ten som brala 3×10 denne. Vybrala som takmer 3 krabičky, ale nepocítila som absolútne nič. Akurát som dostala druhý atak.

    Už si to všetko ani nepamätám, ale viem, že som obyčajne v lekárni strávila aj hodinu-dve, kým som si prečítala všetky náležitosti vitamínov. Na čo sú, čo podporujú, prečo ich treba užívať.

    Potom som si vybrala podľa pocitu a prečítaných informácii, ktoré sú pre mňa vhodné.
    Nedávno som si dokúpila B-čko dvanástku. Mala som nábeh na atak…aspoň som to tak cítila a zo strachu, aby naozaj neprepukol, som dostala radu, aby som si dala B12. Ale pichať som sa nechcela a tak som si kúpila tabletkovú formu. Fakt to zabralo.

    Neviem vlastne, či je vhodné dopovať sa vitamínmi, hlavne my, ktorí si picháme imunomodulačné lieky.
    Ak to zistí niekto, prosím šrajbni to sem.

    #1246
    Anonymný
    Neaktívny

    Dnes ráno v teleráne doktor Bukovský / možno ste to aj vy počúvali / , rozprával o pridávaní antibiotík k liečbe pri SM. Vraj majú v zahraničí dobré skúsenosti, ale je to len v začiatku a máme sa vraj informovať, našich neurológov, či by nebola taká možnosť aj na Slovensku. Ale ja mám taký pocit, že o tomto sa už hodne rozprávalo, v súvislosti z chlamýdiami a SM aj pri tomto sa podávajú určité druhy antibiotík. evina

    #1333
    jareš
    Účastník (Participant)

    na túto tému som sa už prostredníctvom maila bavila so Slayerom….tiež sa ma to pýtal…

    odpoveď pani doktorky je taká, že na liečbu SM sa antibiotiká používajú už pomerne dlho a je to bežná prax

    fakt je, že v súčastnosti sa vraj kdesi za našimi hranicami (neviem kde presne) začali opäť drať do popredia antibiotiká a vraj s dobrými výsledkami…

    ak by som vedela po anglicky…asi by som si našla stránky s touto témeatikou a prečítala si to…takto je to všetko v rovine „vraj“ a „zrejme“ a „možno“ a hypoteticky sa tu o tom bavíme

    #1512
    Slayer
    Účastník (Participant)

    Cawte

    Ja som našiel jednu stránku, avšak text je po anglicky, skúsim niečo preložiť.

    Píšu niečo v zmysle, že kombinácia antibiotík s našou liečbou môže spomaliť progresiu.
    Štúdia zahŕňala 15 pacientov vo veku v priemere 44,5 rokov s relaps remitujúcou formou a brali interferón aspoň posledných 6 mesiacov a mali vznikajúce nové lézie v mozgu.
    4 mesiace brali denne 100miligramov doxycyclín spolu s interferónom.
    Počas štúdie mali mesačné vyšetrenia (MRI,krv).
    Na konci 4 mesiacov 60 percent pacientov malo zníženie počtu lézií o 25 percent. 1 mal relaps.Vyskytli sa aj nejaké vedlajšie učinnky.

    tolko asi v stručnosti..tí čo viete trochu po anglicky predkladám stránku..inak je to z Bukovského stránky…http://www.akv.sk/default.aspx?ID=422

    #1633
    jareš
    Účastník (Participant)

    Našla som na nete:

    Slunečními paprsky proti rozstroušené skleróze?

    Vitamin D, který získává člověk přirozenou cestou ze slunečního záření, může pomáhat v boji s roztroušenou sklerózou. Obecně se soudí, že 15 minut denně vystavená pokožka slunečním paprskům je dostatečně dlouhou dobou k tomu, aby vaše tělo dostalo svoji denní dávku vitaminu D. Nyní existují výsledky výzkumu, které naznačují, že sluneční paprsky dodávající tělu vitamin D mohou potlačit projevy roztoušené sklerózy. Je však ještě dlouhá cesta k doporučení k užívání vitaminových preparátů jako prostředku k léčbě roztroušení sklerózy.

    Vědci z Harvardské University provedly poměrně rozsáhlý výzkum a zjistili, že existuje souvislost mezi výskytem roztroušené sklerózy a přítomností vitaminu D v lidském organismu. Tato souvilost platí především pro bělošskou populaci, nikoli pro afroamerickou část populace USA. Informace o výsledcích výzkumu přinesl odborný časopis The Journal of the American Medical Association.

    Vitamín D není vlastně pravým vitamínem, neboť není obsažen v potravě. Vzniká v kůži z vnitřního prekurzoru působením slunečního světla. Jeho hlavním účinkem je regulace vápníku v kostech a plazmě. Má význam pro krvetvorbu a pro zachování normální imunitní odpovědi.

    Nedostatek vitamínu D může mít různé příčiny, od nedostatku slunečního záření až po selhávající funkci jater a ledvin. Projevuje se jako křivice ( rachitis) v dětském věku, v dospělosti jako měknutí kostí ( osteomalácie).

    Hypervitaminóza je vždy způsobena předávkováním. Dochází k uvolňování vápníku z kostí a jeho ukládáním v ledvinách, cévních stěnách a zvýšeným vylučováním močí. Předávkování se projevuje anorexií, malátností, zvracením,průjmem, závratěmi, pocením a následným selháním ledvin.

    Roztroušená skleróza může působit únavu, poruchy vidění a poruchy hybnosti u lidí dříve zcela zdravých. Klasické léky příliš nepomáhají, proto se zkouší vliv potravinových doplňků na zpomalení procesu onemocnění.

    Sclerosis multiplex – roztroušená skleróza je progresivní degenerativní onemocnění, které většinou uhodí náhle u mladých dospělých jedinců. Průběh onemocnění roztroušená skleróza může být velmi rozmanitý; u některých lidí může vést k poškození zrakového nervu nebo mozkových a míšních nervů, ke zrakovým problémům, obtížné chůzi, rozmazané řeči, inkontinenci moče a stolice, zmatenému myšlení až paralýze. Někteří nemocní mají v průběhu choroby dlouhá období remise s minimálním fyzickým postižením.

    časné známky napodobují příznaky jiných chorobných stavů; neostré nebo dvojité vidění, palčivé pocity v pažích a lýtkách, neobratnost, nestabilita a jiné pohybové, zrakové a pocitové problémy
    průběh onemocnění je velmi různorodý; podle jeho závažnosti může nemocný pociťovat těžkou únavu, svalovou ztuhlost a třes, špatnou koordinaci pohybů, poruchy řeči a obtíže s inkontinencí; příznaky bývají přechodné
    Mnozí odborníci se domnívají, že roztroušená skleróza je autoimunní onemocnění, při kterém imunitní systém organismu napadá vlastní nervovou tkáň. Co však tuto reakci vyvolává, není dosud známo. Může to být virus – možná docela běžný jako virus spalniček – nebo herpetický virus, který je celá léta nečinný, latentní.

    Příliš častý stres neprospívá nikomu, ale je pro vás zvláště škodlivý, máte-li roztroušenou sklerózu. Ve studii u pacientů s roztroušenou sklerózou bylo zjištěno spojení mezi narůstajícím stresem (jak z běžných, tak ze závažných příčin) a nervového poškození mozku.

    Nedávná studie odkryla dosud neznámé stránky roztroušené sklerózy: ničí mozkové buňky podobným způsobem, jako je tomu při Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Lékaři zvažují, zda léčba, která se zdá slibná u těchto onemocnění, by se také neměla zkusit u pacientů s onemocněním – roztroušená skleróza.

    Podle autorů je nedostatek vitaminu D púřítoment u poloviny bělošské populace a u dvou třetin Afroameričanů. Dopad slunečních paprsků na lidskou pokožku je hlavním zdrojem přirozeného pokrytí potřeby vitaminu D. Nejmenší hladina vitaminu D je tedy přirozeně v zimním období. Pokud si tedy připustíme preventivní funkci vitaminu D, je možné tímto vitaminem přistět v boji proti roztroušené skleróze. Jenom v USA připadá ročně na vrub této nemoci kolem 350 000 případů. Lékaři uvádějí, že ke snížení rizika vzniku roztroušené sklerózy stačí denní příjem 400 IU vitaminu D. Někteří odborníci tvrdí, že zvláště v zimních měsících je nutné dávky zvýšit na 800 až 1000 IU vitaminu D.

    Vědci zjistili rozdíly v hladinách vitaminu D mezi oběma póly bělošských respondentů výzkumu. Tedy mezi případem s nejnižší hladinou vitaminu D a nejvyšší hladinou. Rozdíl v riziku výskytu rozstroušené sklerózy činil 62 procent.

    Vitamin D je důležitý i z pohledu řízení imunitního a autoimunitního systému. Existují další výzkumy potvrzující souvislost mezi hladinou vytaminu D v organismu a rizikem vzniku dalších chorob. Patří k nim i srdeční onemocnění, diabetes, revmatická artritida. Podle lékařů je však příliš brzy doporučit užívaní vitaminu D jako zaručeného prostředku proti vzniku zmíněných nemocí.

    #1896
    Mates007
    Účastník (Participant)

    Odporúčané opatrenia pri ochorení skleróza multiplex

    (použité z knihy „Návod na prežitie pre muža“)

    1.Vylúčte všetky údeniny (vrátane údených syrov), vnútornosti a červené mäso.
    2.Stravu si upravte na základe odporúčaní „Pyramída“ – podľa prílohy na konci knihy
    3.Veľmi dôsledne obmedzte príjem tukov – najmä živočíšnych.
    4.Udržiavajte fyzickú aktivitu: využívajte každú príležitosť na pohyb: chodiť, chodiť a chodiť, používať len schody, prejsť sa o zastávku viac…
    5.Chráňte sa pred spálením, ale nebojte sa opáliť – vitamín/hormón D je dôležitou ochranou pred vznikom a progresiou ochorenia.
    6.Môžete skúsiť aj podporu zeleninovými šťavami podľa dr. Walkera. Mali by sa piť v dávke 100 – 200 ml 2 až 4-krát denne. Šťavy sa môžu striedať alebo piť len jeden až dva druhy. Odporúča pitie čerstvých zeleninových štiav z:
    – mrkvy a špenátu (5 : 3)
    – mrkvy, zeleru a petržlenu (9 : 5 : 2)
    – mrkvy a petržlenu (3 : 1)
    – mrkvy, zeleru, petržlenu a špenátu (7 :4 : 2 : 3)
    – čistej mrkvy

    Špeciálna podpora liečby sklerózy multiplex

    1.Lactobacilly 5 (fa Swiss): 1 tbl. ráno s jedlom
    2.Stressease (fa Jamieson): 2-krát denne 1 tbl. s jedlom
    3.Bio-Selén plus zinok (fa Pharma Nord): 1 tbl. ráno s jedlom
    4.CLA (fa Jamieson): 2-krát denne 1000 mg s jedlom (ráno a večer)
    5.Bio-Marine Plus (fa Pharma Nord): 2-krát denne 2 tbl. s jedlom (ráno a večer)
    6.Bio-Biloba (fa Pharma Nord): 2-krát denne 1 tbl. po jedle (ráno a večer)
    7.Infadin (vitamín D – kvapky): 10 kvapiek 1-krát týždenne s jedlom :)

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 172 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.